Lav-det-selv.dk Danmarks største site for gør-det-selv folk Lav-det-selv.dk Login
Menu
  •  Forum
  •  Projekter
  •  Guides
  •  Søg
  • Emne-oversigt Nyt
  • Om Lav-det-selv.dk
  • Find medlemmer
  • Find håndværker
  • Find byggemarked

  • Tilmeld Login
  • Mere
    Emne-oversigt Nyt Find håndværker Find byggemarked Find medlemmer Om Lav-det-selv.dk Kontakt os
Tilmeld  Login
  1. Projekter
  2. Metal drejebænk

Metal drejebænk

Johnny jørgen larsen tilføjede dette hobbyprojekt den 11-12-2020

Hjemmelavet metal drejebænk lavet på min myford super7 og min seig x2 fræser, kun for sjov og tidsfordriv, men også lærerigt.

Kategorier

Andet
Småmaskiner
 

Giv et skulderklap

Skulderklap
  • Billeder
  • Kommentarer (7)
Tilføjet 11-12-2020
AllanE skrev den 11-12-2020
Ok, det er rimelig sejt lavet!

Respekt!
perhans skrev den 11-12-2020
Det er sgu i orden det der   

Kom lige til at tænke på en jeg så på youtube der lavede en elektronisk gevindslåningsanordning (ved ikke hvad det hedder) som jeg synes lyder ret smart i stedet for en mekanisk, fordi man så kan lave forskellige stigninger og links gevind bare ved at ændre nogle parametre. Måske det kunne være til inspiration? https://www.youtube.com/watch?v=FTs9GygRQ-U&ab_channel=Clough42
metal-jens skrev den 12-01-2021
Jeg vil gerne sige , at det virkelig er et flot resultat. Misundelig på den gode måde, og håber jeg selv en dag vil ha erfaring nok, til at kunne lave lignende opgaver. Og det er jo også dejligt at se, at der også er andre, der har kærlighed til metalbearbejdning. Hilsen Jens
je_ns skrev den 13-01-2021
Fantastisk flot projekt, det ser virkelig godt ud, der må være røget en del timer i.    
Bent Andersen skrev den 13-01-2021
Flot lavet!
Det er lidt svært at se størrelsen, men jeg skyder på en smule større end en urmagerbænk? Ligger jeg forkert?


Johnny jørgen larsen skrev den 14-01-2021
Tak for de pæne ord,mit drejebænk projekt har været en tidsrøver,der ligger mange timer i den,har løbende lavet forbedringer hen over hele 2020,og jeg er nok ikke færdig endnu,forskellige videoklip ligger på YouTube under mit navn Johnny Jørgen Larsen hvis i vil se mere.En tak til jer alle som har hjulpet mig i de senere år med forskellige problemer angående arbejde med jern ,det er jo lidt anderledes en træ som er mit oprindelige fag.
Johnny jørgen larsen skrev den 14-01-2021
Størrelsen på bænken er ca 90 cm lang, men kan kun dreje 6” i længde når pinoldokken er på,jeg pønser på at lave en brille den fylder ikke så meget
Skriv kommentar her

Del projektet med andre

Andre projekter:

  • Et hus i et træ
  • Rundt bord
  • 14,5m2 Skur med 2 rum
  • Flytte håndvasken på den af siden af væggen
  • Endevæg
  • Betongulv ude i det fri med flydebeton
  • Legebus
  • Fra remtrukket til kædetrukket fremtræk (komb. Høvl afretter) HCK260D (Må slettes solgt)
Tilføj nyt projekt
Kort og godt

Lav-det-selv.dk (LDS) er Danmarks største samlingssted for boligejere og gør-det-selv folk. Hver måned besøges LDS over 600.000 gange, af folk der søger råd, vejledning og inspiration om alt fra boligforbedring til hobbyprojekter.

LDS er drevet af et stærkt fællesskab, hvor alle kan bidrage med viden og ideer.

 

Følg med
 
Genveje
  • Forside
  • Forumoversigt
  • Projekter
  • Artikler
  • Om LDS
    • Ordensregler
    • Kontakt os
    • Find medlem
    • Tilmeld dig her
  • Find byggemarked
  • Find håndværker
Inspiration

På vores søsterside Ekspertlisten.dk, kan du søge blandt ALLE håndværkere i Danmark og se bedømmelser og automatisk baggrundstjek.

Ekspertlisten.dk
© 2021 Lav-det-selv.dk (LDS ApS)